Add to Calendar 05/15/2016 16:00 05/15/2016 18:00 Asia/Bangkok Summary of the event Description of the event Location of the event MM/DD/YYYY
Event Details
StartJune 10, 2017EndJuly 8, 2017
Venue Details
The 39th Bali Arts Festival returns this year with the theme “Ulun Danu” (Lake and also Sea) as the water resources, to conserve water as the source of life”. Ulun Danu is seen as an indigenous wisdom of how we must manage, preserve, and honor water, not only as the source of life, but also for prosperity and civilization.

The events will be held from June 10th to July 9th 2017 at Bali’s Art Center in Denpasar. This is the event that everybody is always excited to visit. For a whole month they will highlight the best of Bali’s culture, arts and culinary heritage to the local community and the international visitors. It’s where everybody gathers and celebrate the uniqueness of Bali.

There will be daily performances of dance and music alongside countless related cultural and commercial activities (see complete schedule below). The event itself will be highlighted with fascinating features among which are dance dramas (Sendratari), Bali Modern theatre, Photography Workshops, culinary festivals, and musical performances. There will also be exciting competitions such as documentary movie competitions, handicraft competitions, literary writing, painting, photography competitions, and more. Parades and processions will also be presented including the Gong Kebyar Parade, TopengPanca Parade, NglawangParade, Dramatari ArjaParade, Wayang Kulit Parwa Parade, Joged Bumbung Parade, Drama Gong Parade, and many others.

pics by: Bali Go Live

Here’s the full schedule:
Saturday, June 10, 2017
Time: 14:00
Location: In front of the Bajra Sandhi People Struggle Monument
Program: Cultural Procession of the 39th Bali Arts Festival
Time: 18:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: The show of Gambelan Gong Gede, presented by Kembang Wangi Art Group from Banjar Dalem Tenggaling, the village of Petak Kaja, sub district of Gianyar
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: -The opening ceremony of the 39th Bali Arts Festival
-Gurnita Murti Creaton “Kresna Dwipayana”, by the Indonesian Arts Institute (ISI) of Denpasar

Sunday, June 11, 2017
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Participation of the Art Group from the Education and culture service of Magelang Regency, Central Java
Time: 11:00
Location: Wantilan Stage
Program: Participation of the Art Group from the Tourism service of East Nusa Tenggara
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Gemblungan Medi Dance by Sanggar Lega Sawitra group, Suwug Village, Sawan sub district, Buleleng Regency
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Penasar, by Gita Lestari Art group, representing Gianyar regency
Time: 17:00
Location: Area of the Art Centre, Denpasar
Program: Parade of Ngalawang, Yadnya Wisesa Art Group, representing Karangasem’s regency
Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Participation of the Arts group from the State of Timur Leste
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Arja dance drama, by Wisnu Wimba Arja Art Group, representing Bangli regency
Time: 20:00
Location: In front of the Kriya building
Program: Parade of Parwa Shadow Play, by young puppeteer, representing Badung regency
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, by Nila Wikrama women art group, representing Tabanan Regency and women art group of Lelateng Village, representing Jembrana regency

Monday, June 12, 2017
Time: 11:00
Location: Ansoka Stage
Program: Angklung musics, by Yadnya Sari Yowana art group, representing Badung regency
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Innovated Topeng Bondres, by Onet art group, representing Jembrana regency
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Joged Bumbung dance, by Dharma Santhi Balinese dance group, Bila Tua village, Kubutambahan sub district, Buleleng
Time: 17:00
Location: The area of the art centre, Denpasar
Program: Parade of Ngalawang, by Dirta Pradiva art group, representing Klungkung regency
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, Kuta Citta Budaya, representing Gianyar
Time: 20:00
Location: In front of the Kriya building
Program: Parade of Parwa Shadow Play, young puppeteer, representing Buleleng
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, children groups, by Gita Yowana Suara art group, representing Karangasem and Sudamala Puser Jagat, Taman Bali village, representing Bangli

Tuesday, June 13, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Mandolin music, by Suarga Suara Mandolin group, representing Klungkung
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Barong Bangkung performance, by Gopala Sari art group, Sading village, Mengwi sub- district, Badung regency
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Parade of Topeng Prembon, by Sudik Bondres group, representing Buleleng regency
Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Parade of Joged Bumbung dance, by Jaya Suara Joged Bumbung group, representing Jembrana regency
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Drama Gong, young performers, by the Association of the Education Institutions of PGRI – The Indonesian Teachers’ Association, Gianyar Regency
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, adult performers, by Manik Suari art group, representing Gianyar regency and with Putra Semara art group, representing Klungkung regency

Wednesday, June 14, 2017
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of innovated Topeng Bondres, by Jaba Jero art group, representing Gianyar
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Semara Pagulingan musics, by a group representing Jembrana regency
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Penasar, by Suasana Budaya art group, representing Jembrana regency
Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Parade of Joged Bumbung dance, by a group representing Tabanan regency
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, by Nong-nong Kling art group, representing Buleleng regency
Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Documentary film show
Time: 20:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Classical Prembon, by the maestro of Bali
Time: 20:00
Location: In front of the Kriya building
Program: Parade of Parwa Shadow play, young puppeteer, representing Klungkung regen

Thursday, June 15, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Traditional Music and Dances, by the Elemantary school SD Saraswati 1, Denpasar
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Innovative Prembon, by the International Education Foundation of Cakra Cemerlang, the Aviation High school of Cakra Nusantara Unggul Tangguh Mandiri, Denpasar
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Panasar, by Majalangu Art group, the sub village of Padang, Kerobokan, representing Badung regency
Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program Parade of Ngalawang, Pucak Manik art group, representing Bangli regency
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Arja Dance Drama, by the Arja group of Arsa Winangun, representing Denpasar’s city
Time: 20:00
Location: Wantilan Hall
Program: Parade of Parwa Shadow Play, young puppeteer, representing Bangli regency
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Collaboration of the Bali Clowns and the Pop artists of the Bali Art Foundation

Friday, June 16, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Gambuh Classical dance, by Bajra Seni Art group, representing Badung regency
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Paradge of Innovative Topeng Bondres, by the Arts and Culture Community of Carangsari, representing Badung regency
Time: 14:00
Location: Ayodya Stage
Program: Arja Dance Drama, children performers, by Siwa Ratri Art group, Keramas village, Blahbatuh sub district, Gianyar
Time: 17:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Calonarang Ngunying performance, by Geni Giri Murti group, representing Bangli regency
Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Stage
Program: Documentary film show
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gita Iswari group, representing Denpasar city and with Gita Pertiwi Budaya Art group, representing Badung regency

Saturday, June 17, 2017
Time: 10:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Talkshow on Cultural Photography, by Korawa Art Fusion Bali
Time: 11:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of playing gender, children players
-Ceraken Batuyang Art group, representing Gianyar with Reka Adnyana Art group, representing Bangli
-Pasraman Pinandita Brahma Vidya Samgraha, representing Buleleng regency with the gender group of Klungkung regency
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Innovative Topeng Bondres, by Widya Ceraken Topeng group, representing Klungkung regency
Time: 14:00
Location: Angsoka Stage
Program: Traditional Dances and Music, by Punia Bhakti Semarta Pagulingan group, Sading village, Mengwi sub district, Badung regency
Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Parade of Joged Bumbung dance, by the Joged dance group of Giri Suara Ulangun, representing Buleleng regency
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, by Eka Werdi Budaya Pucangan group, representing Bangli regency
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, child performers, by Lila Krida Wak Bumi group, representing Klungkung regency and with Werdhi Budaya Children Art group, representing Badung regency

Sunday, June 18, 2017
Time: 11:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Playing Gender, child performers
-Arsa Wijaya Art group, representing Jembrana regency with Children Gender group of Tabanan regency
-Dhamar Wulan Gender group, representing Badung regency and with the Gender group of Sughosa Santi Yadnya, representing Karangasem regency
-The Gender group of Alas Harum, representing Denpasar city
Time: 14:00
Location: Ayodya Stage
Program Prembon Bondres accompanied by Angklung music, by Grongseng Poleng Art group, Kerobokan, Badung regency
Time: 17:00
Location: The area of the Bali Art centre
Program Parade of Ngalawang, presented by Angrawangsa Art group, representing Gianyar
Time: 20:00
Location: Wantilan Hall
Program: Innovative Bondres, by the Innovated Art group (STI), Kesiman Kertalangu village, Eat Denpasar sub district
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, by Drama Gong group of Poh Santen, representing Jembrana regency
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, adult performers, by Dwi Mekar Art group, representing Buleleng regency with Eka Dharma Art group, representing Tabanan regency

Monday, June 19, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Kupu kupu Tarum Dance, by Ende Truna Pandawa Art group, representing Gianyar
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Bumbung Gebyog music, by Asta Musti Art group, Bangli regency
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
ProgramL Parade of Topeng Prembon Drama, by a group representing Tabanan regency
Time: 17:00
Location: Angsoka Stage
Program: Arja Dance Drama, by Mumbul Sari Art group, Banjar of Maspait, Keramas village, Blahbatuh sub district, Gianyar
Time: 20:00
Location: Angsoka Stage
Program: In front of the Kriya building
Parade of Parwa Puppet Shadow Play, young puppeteer, by a group representing Denpasar
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, female performers, by the group of Pandawa, representing Gianyar and with Pradana Gita Kencana group, representing Buleleng regency

Tuesday, June 20, 2017
Time: 10:00
Location: Ayodya Stage
Program: Contest of Balinese Tradition Quiz, elementary school level
Time: 10:00
Location: Angsoka Stage
Program: Contest of Balinese Storytelling, elementary school level
Time: 10:00
Location: Wantilan Hall
Program: Speech contest in Balinese, secondary school level
Time: 10:00
Location: The area of Ksirarnawa Hall, 1st floor
Program: Contest of writing modern short story in Balinese
Time: 10:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Balinese news reading
Time: 10:00
Location: Cinema room, 1st floor Ksirarnawa Hall
Program: Contest of writing modern Balinese poems
Time: 10:00
Location: The area of Ksirarnawa Hall, 1st floor
Program: Contest of designing Balinese poster
Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Calonarang Dance Drama “Madri Duta”, female performers, by Barong Somi Art group, Tusan village, Banjarangkan sub district, Klungkung regency
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Arja Dance Drama, by Sekar Batukaru Art group, representing Tabanan
Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Documentary film show
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, child performers, by Murdaning Katon Jaya Children Art group, representing Denpasar, with Bala talawung children art group, representing Buleleng regency

Wednesday, June 21, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Theatre Show, by Mahima Community, Singaraja, representing Buleleng regency
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Innovative Topeng Bondres, by Rare Kual Topeng group, representing Buleleng regency
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Panasar, by Suara Santhi Art group, representing Karangasem
Time: 17:00
Location: Angsoka Stage
Program: Classical Legong, by Bali Ganda Sari Art group, Bedulu village, Tampaksiring sub district, Gianyar
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, by Yowana Pande Paramartha Art group, representing Klungkung regency
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, adult performers, by Surya Art group, representing Badung regency with the Gong Kebyar group of Pekutatan sub district, representing Jembrana regency

Thursday, June 22, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Janger Dance, by Menyali village, representing Buleleng regency
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Masked Art, by Celekontong Mas Art group, Batuyang village, Sukawati sub district, Gianyar regency
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Panasar, by Pascima Gita Ulangun Gong group, representing Denpasar
Time: 17:00
Location: Angsoka Stage
Program: Wayang Wong performance, child performers, by Yowana Yaksu Art group, Sebatu village, Tegalalang sub district, Gianyar
Time: 20:00
Location: In front of the Kriya building
Program: Parade of Parwa Puppet Shadow Play, young puppeteer, representing Karangasem
regency
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, adult performers, by Ambara Buana Santi group, representing Karangasem regency
Time: 20:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Collaborated bebondresan, by Dou Liku Art group, Serongga village, Gianyar

Friday, June 23, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Classical Saron music, by Cupu Kembang Dewata Art group, representing Gianyar
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Bebondresan performance, accompanied by Angklung music, by Dian Kencana Art group, Tonja village, North Denpasar
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Bumbung Gebyog and Leko dances, Baru Village, Marga sub district, Tabanan
Time: 17:00
Location: Angsoka Stage
Program: Genjek Show, by Kapan Art group, Kusamba village, Dawan sub district, Klungkung regency
Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Documentary film show
Time: 20:00
Location: In front of the Kriya building
Program: Parade of Puppet Shadow Play, young puppeteer, representing Gianyar
Time: 20:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Drama Gong “Bon Bali”, by Kampung Seni Banyuning Art group, Banyuning village, Buleleng regency
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Arja Dance Drama, by the secondary school SMPN 2 of Semarapura, representing Klungkung regency

Saturday, June 24, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Gambuh Dance Drama, by Seni Citta Wistara Art group, representing Karangasem
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Innovative Topeng Bondres, by Sida Nada Merdangga group, representing Denpasar
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Panasar show, by the Taman Panasar Art group, Perean Kangin village, representing Tabanan regency
Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Parade of Joged Bumbung Dance, by Werdhi Kencana Joged group, representing Badung regency
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, by Panca Yowana group, representing Tabanan
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Contest of Balenganjur, young performers.
-Balangjur Community of Waturenggong, representing Badung
-Balangjur group of Taruna Patria, representing Tabanan
-Balangjur group of Semara Geger, representing Karangasem
-Kuramas Art group, representing Bangli regency

Sunday, June 25, 2017
Time: 10:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Workshop on Balinese Offerings, Banten
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Semara Pagulingan music, by a group representing Jembrana regency
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Prembon Dance Drama, by the Art group of the disabled Artists of Rwa Bhineda, Denpasar
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Panasar, by Kecupu Mas art group, representing Bangli
Time: 17:00
Location: The area of the Bali Art Centre
Program: Parade of Ngalawang, the Ngalawang group of Banjar Bunutan, representing Tabanan regency
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Arja Dance Drama, by Citta Usadi Art group, representing Badung
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Contest of Baleganjur, young performers
-Praja Musti Art group, representing Denpasar
-A Balanganjur group, representing Gianyar
-Sundaram Art group, representing Buleleng
-Balanganjur group of High school SMAN I Negara, representing Jembrana
-Balanganjur group of Kapak Compeng, representing Klungkung

Monday, June 26, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Innovative Traditional Music, by Arjuna Swari Art group, Puhu village, Payangan sub district, Gianyar
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Dance Drama, by Canging Mas art group, Dajan Peken village, Tabanan
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Panasar, by Widya Sabha team, representing Buleleng
Time: 17:00
Location: Angsoka Stage
Program: Classical Dance Drama Gambuh, by Satriya Lelana Art group, Batuan village, Sukawati, Gianyar
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, by Bandana Budaya Sari group, representing Badung regency
Time: 20:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Music Collaboration, by Puri Taman Saba Art group, representing Gianyar
Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: The presentation of Art Award to Prominent Artists

Tuesday, June 27, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Janger Dance, by the Janger group of Yudha Pauwe Merdangga, representing Klungkung regency
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Innovative Topeng Bondres, by Gurnata Art group of the Vocational High school – SMK of Kubu, representing Bangli regency
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Taman Panasar, the Taman Panasar group of Sraya Gita Komala, representing Klungkung regency
Time: 17:00
Location: The area of Bali Art Centre
Program: Parade of Ngalawang, the Ngalawang group of Gita Winangun, representing Denpasar
Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Documentary Film Show
Time: 20:00
Location: In front of the Kriya building
Program: Parade of Parwa Shadow Play, young puppeteer by a group representing Tabanan
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Contest of Balinese songs for children and young people:
-Catur Muka Swara Art group, representing Denpasar
-Giri Labda Bawathi Art group of Griya Bukit, representing Bangli
-Srikanti Jimbaran Art group, representing Badung

Wednesday, June 28, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Classical Semara Pagulingan Music, with three models, by Mekar Bhuana art group, Kertalangu village, Denpasar
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Innovative Topeng Prembon, by Manik Kencana Art group, Mas village, Ubud, Gianyar
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Parade of Topeng Prembon, by the Art and Cilture community of Tugek Carangsari, representing Badung regency
Time: 17:00
Location: Kalangan Stage
Program: Male Legong, by the Art group of Balerung Mandara Srinertya Waditra, Peliatan village, Ubud sub-district, Gianyar
Time: 20:00
Location: In front of the Kriya building
Program: Parade of Shadow Puppet Play, by a young puppeteer, representing Jembrana
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Contest of Balinese Songs for Children and young people:
-Gita Music Study, representing Tabanan
-Bali Hati Keramas Art group, representing Gianyar
-Intan Bina Suara Art group, representing Klungkung

Thursday, June 29, 2017
Time: 9:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Seminar on Art Topic
Time: 10:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest on Handicrafts
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Male Legong, by Ardhanareswari Art group, Sesetan village, Denpasar
Time: 14:00
Location: Ayodya Stage
Program: Classical Palegongan of Saba Style, by Saba Sari Art group of Puri Taman, Saba village, Blahbatuh, Gianyar
Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Parade of Joged Bumbung Dance, by Joged Group of Quri Mas, representing Gianyar
Time: 20:00
Location: Wantilan Hall
Program: Contemporary Theatre, by Theatre Sadewa, Kesiman village, Denpasar
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Contest of Balinese songs for children and young people:
-Balinese Music Creation of Semarandhana, representing Buleleng regency
-Band Group of Gang Geng Gong, Amlapura, representing Karangasem
-The Art group of Pak, representing Jembrana regency

Friday, June 30, 2017
Time: 10:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Seminar on Bali Arts Festival
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Leko Dance, by Art community of Padma Budharam, representing Tabanan
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Legong, Calonarang Dance, by the Dance and Music group of Ardhanareswari, Sading village, Mengwi, Badung regency
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Parade of Topeng Prembon, by Darma Prawerti Art group, representing Karangasem
Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Parade of Joged Bumbung dance, Joged group of Selati, representing Bangli
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Arja Dance Drama, by Suara Kanti Art group, representing Gianyar
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, female performers, by Jayeng Gurnita Art group, representing Klungkung with Sunari Gading art group of the Association of Indonesian Business Women (IWAPI), representing Karangasem regency

Saturday, July 1, 2017
Time: 10:00
Location: Cinema Room, Ksirarnawa Hall, 1st floor
Program: Discussion on the Theme of the Bali Arts Festival
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Tradition and new creaton of dances and music, by Citta Usadi Art group, Mengwi Tan village, Badung
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Innovative Traditional music, by Mario Bross art group, Buduk village, Mengwi, Badung regency
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Parade of Topeng Prembon, by Manik Astagina Art group, representing Klungkung regency
Time: 17:00
Location: The area of Bali Arts Centre
Program: Parade of Ngalawang by Sangita Mredangga Art group, representing Jembrana
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Drama Gong, young performers, by Dharma Duta Laksana Art group, representing Denpasar
Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Participation of the Indian Classical and Contemporary Dance Performance, Consul General of India
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade og Gong Kebyar, child performers, by the group of secondary school – SMPN 1 Negara, representing Jembrana regency, with the Children Art group of Semara Madu, representing Gianyar regency

Sunday, July 2, 2017
Time: 10:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Workshop on Traditional dresses
Time: 11:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Contest of Gong Kebyar, between “The Old People’ group of Kencana Wiguna, versus the Children Gong group of Banjar Kaja, Panjer village, representing Denpasar
Time: 14:00
Location: Ayodya Stage
Program: The show of Jegog music, by the Jegog group of Tegal Badeng, representing Jembrana regency
Time: 17:00
Location: Area of Bali Art centre
Program: Parade of Ngalawang, by the Wayang Wong group of Guna Murti, representing Buleleng regency
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Parade of Arja Dance Drama, by the Arja group of Manik Sari, representing Buleleng
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, adult performers, by the Gong group of Gita Huana Sari, representing Karangasem, with the group of Surya Kencana, representing Bangli

Monday, July 3, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Ritual Baris Dance, by the Baris group of Pengotan village, representing Bangli
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Children game and dance, by the art group of Dharma Panji Lestari, Melinggih village, Payangan sub district, Gianyar
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Innovative Gambelan Suling music, by the art group of Semeton Nika Manu, Mas village, Ubud, Gianyar
Time: 17:00
Location: Angsoka Stage
Program: New creation of Balinese dances and music, by the Art community of Kenana Agung, Blahbatuh village, Gianyar
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Barong Landung performance by the art group of Rare Kumara, Tegallalang village, Gianyar
Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Participation by the art group of Noujourn Ermasrah Korba, Tunis
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, female performers, by the Gong group of Sekar Nagasari, representing Bangli regency with the group of Swandewi, representing Bali province

Tuesday, July 4, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Genjek collaborates with Joged Bumbung dance, by the art group of Astiti Bakti, Pinggan Kintamani, Bangli
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Music of Semara Pagulingan, by the art group of Narada Gita, representing Badung
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Parade of Topeng Prembon, by the art group of Yoga Suara, representing Gianyar
Time: 17:00
Location: Angsoka stage
Program: Calonarang Gambuh dance drama, by the art community of Vocational high school – SMKN4 Bangli, Kubu village, Bangli regency
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Prembon Dance drama, by the art group of Asing Pangguh Utamayang from Jero Satria, Paksebali village, Klungkung regency
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, child performers, by the Children group of Sari Sentana, representing Tabanan regency, with the art group of Wahana Gurnita, representing Bali

Wednesday, July 5, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Dance and music performances, by Cempaka Kuning art group, Kediri village, Tabanan regency
Time: 11:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Topeng Prembon, by the art community of the Cultural Supervising and Guiding Council – Listibiya of Gianyar
Time: 14:00
Location: Ayodya Stage
Program: Janger Dance, by the art group of Ratu Kinasih, Sumerta Kelod village, Denpasar
Time: 17:00
Location: The area of Bali Art Centre
Program: Parade of Ngalawang, by the art group of Gurnita Mahakusa Ulagun, the descendant of Padang Subadra – Jimbaran, representing Badung regency
Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: Documentary film show
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Innovative Prembon, by the art group of Bangsing Bhuana Sari bali, Werdi Bhuana village, Mengwi, Badung
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: Parade of Gong Kebyar, adult performers, by the Gong group of Gita Bandhana, representing Denpasar, with the dance and music group of Mataram city – The Young Aritsts community

Thursday, July 6, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Gambuh Dance Drama, by the Gambuh group of Dwi Tunggal, representing Denpasar
Time: 11:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Jegog music, by the Jegog group of Tegal Badeng, representing Jembrana regency
Time: 14:00
Location: Ayodya stage
Program: Barong Performance, by the art group of Lebur Gangsa – of Puri Getakan, Getakan village, Banjarangkan sub district, Klungkung regency
Time: 14:00
Location: Wantilan
Program: Participation of the art group from the Culture and Tourism Service of Central Kalimantan province
Time: 17:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Parade of Joged Bumbung dance, by Joged group of Taman Gita Sunari, representing Karangasem regency
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: Innovative Arja dance drama, by the art group of Widyaksar, Tonja village, Denpasar
Time: 20:00
Location: Ksirarnawa Hall
Program: “The Love Story – the work of Arifin C Nur” by Teater Bumi, Dangin Puri Kangin village, North Denpasar
Time: 20:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: The Show of the Giant Puppet Doll. “Les tourists” Les grandes personnes, of Alliance Francaise in collaboration with the Cultural community of Yasa Putra Sedana, Payangan sub district, Gianyar

Friday, July 7, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Barong Dance and music, by the group of Bala Werdi Agung, representing Bangli
Time: 11:00
Location: Ayodya Stage
Program: Gambelan Gambang music, by the Old Gambang group of Giri Sundari, Alasangker village, Buleleng regency
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Parade of Topeng Prembon, by the group of Punia Karya, representing Denpasar
Time: 17:00
Location: Madya Mandala
Program: Parade of Joged Bumbung dance, by the Joged group of Sekar Rahayu, representing Denpasar
Time: 20:00
Location: Madya Mandala Stage
Program: Innovated Bondres, by Dadong Rerod group, Denpasar
Time: 20:00
Location: Madya mandala Stage
Program: The performance of Wayang Wong – Yogyakarta style, by the Indonesian Arts Institute – ISI of Yogyakarta
Time: 20:00
Location: Ayodya Stage
Program: The performance of Calonarang “Rereg Kediri Raja”, by the group of Semarandi, Abianbase village, Gianyar

Saturday, July 8, 2017
Time: 11:00
Location: Angsoka Stage
Program: Classical Legong dance, by the Palegongan group of Pura Prajurit, representing Denpasar
Time: 14:00
Location: Ratna Kanda Stage
Program: Parade of Topeng Prembon, by the art group of Genta Mas Tegalasah, representing Bangli regency
Time: 17:00
Location: Ayodya Stage
Program: Participation of the Artists of the Cultural and Tourism Serivce of Bangkalan regency, province of East-Java
Time: 20:00
Location: Ardha Candra Amphitheatre
Program: The closing ceremony of the 39th Bali Arts Festival 2017
The performance of Sendratari “Tirtha Santhika Bhuwana”, represented by the Vocational high school – SMKN 3 Sukawati, Gianyar


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 × 3 =